Úvod » Kronika lidu LIPENského » Betlém 2008

Betlém 2008

publikováno 06.10.2009 (aktualizováno 18.10.2009)

ŽIVÝ BETLÉM 2008

Tato akce je jedna z nejdůležitějších, které náš spolek doposud realizoval a to z toho důvodu, že odstartovala historii LIPENU. Jak to tak bývá, na začátku byl nápad, tenkrát s nejistou realizací, a to vytvořit živý Betlém z lipenských tatínků (nakonec účinkovaly i maminky, byl totiž velký nedostatek odvážných tatínků vystoupit před veřejností).

Šťastnou volbou bylo zmínit se o tématu Petře a Janu Luptákovým, kteří se do toho pustili s velkou vervou. Oslovili jsme několik dobrovolníků a začalo se zkoušet. Některým šlo učení textu dobře (pravděpodobně se poctivě připravovali), někdo neumí text dodnes (ano je to Josef v podání Ferdy – rejža bude muset přitvrdit). 

A v neděli 21.12. 2008 to přišlo - v Lipně se poprvé odehrál příběh o narození Ježíše.

Úvodem promluvil páter Ivan Marek Záleha z farnosti Frymburk a seznámil diváky s historií a tradicí Betlémů. Nejvíce představení zaujalo ty nejmenší, ale úžasná atmosféra dostala nakonec každého.

V jednotlivých rolích se představili: Ježíšek: Štěpánka Švarcová, Marie: Drahomíra Žižková, Josef: Roman Bravenec, vypravěč/zákoník: Martin Šána, andělé: Jindra Longauerová, Romana Fencová, Petra Palmová, římští vojáci: Jan Lupták, Zdeněk Furik, hostinská: Petra Dušková, pastýři: Petr Stýblo, Jiří Stropek, Roman Nedvěd, králové: Luboš Fenc, Luděk Máčka, Petr Palma, hospodští povaleči: Jaroslav Šafář, Jaroslav Šafář ml. Petr Longauer, Jan Stropek ml., osel: místní oslík Honzík, ovce: ovečka Schaun z Blatné., námět/produkce: Lucie Bravencová, režie/scénář (hnací motor akce): Jan Lupták, hudba/ozvučení: Jan Lupták ml., kamera: Martin Šána, Vilém Neubauer.

Všichni výše jmenovaní se také velkým dílem účastnili všech příprav – výroby a stavby dekorací, zajišťování potřebného materiálu a surovin, kostýmů atd.

Finančně akci podpořila Obec Lipno nad Vltavou, část kostýmů zapůjčilo Jihočeské divadlo, ovečku zapůjčila paní Eva Kačírková ze Světlíka, oslíka Jan Lupták, osvětlení Loděnice Lipno, lavice a stoly poskytlo OS Lipno-Dunaj Frymburk., aparaturu zapůjčil pan Jiří Vacek (zvukař divadla Sklep) a materiál pro stavbu Betléma daroval pan František Švarc ml. Punč vařily Lucie a Jiřina Vávrovi a Ludmila Gahutová, rozlévala Adélka Luptáková, základní škola poskytla prostory pro zkoušky představení a vaření punče.

Na svou roli pastýře se také pilně připravoval Danek Furik, který se bohužel v den představení vážně zranil a musel být hospitalizován. Naštěstí vše dobře dopadlo a je plně zdráv.

Video z Betléma najdete na níže uvedeném linku a to ve spodní polovině.

Scénář Betlému

 

Komentáře

Přispívat do diskuze mohou jen přihlášení uživatelé.

V diskuzi není zatím žádný příspěvek

Aktualita

Masopustní vyhláška č. 1/2017
Masopustní vyhláška č. 1/2017

Kalendář akcí

« 07 / 2019 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Nejbližší akce
Astratex.cz - Svůdné spodní prádlo nejen pro vášnivé večery


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Panska moda na Zoot.cz