Úvod » Kronika lidu LIPENského » PEKELNÁ SLUŽBA

PEKELNÁ SLUŽBA

publikováno 07.12.2009 (aktualizováno 15.02.2010)

Dne 5.12.2009 zavítali, podle tradice, do naší obce čerti, Mikuláš a andělé. Letos, na rozdíl od let minulých, nechodili za dětmi domů, ale děti mohly navštívit samotné peklo, kde byla pro největší hříšníky připravena i pekelná váha hříchů.

V 17.00 hod. se z tajemné tmy vynořili čerti v čele s Luciferem, kterého silní čerti vezli na čertovském voze. Nechyběly ani čertice, ty hlídaly svého nejvyššího a hýčkaly jej. Když celý průvod dorazil do pekla, čerti zaujali svá místa a Lucifer otevřel knihu hříchů, prohlédnul ji, a hle, i děti z naší obce měl na svém seznamu hříšníků. Ale nebyly v ní pouze zapsané děti, ale také Dorota Máchalová nebo Jiří Sedlák hřešili, proto se dostaly do této knihy. Lucifer zahájil svou pekelnou pouť právě Dorotou Máchalovou, kterou museli čerti dovést na pekelnou váhu. Její hříchy byly asi veliké, protože ji vzápětí pohltilo peklo. Ale pak se stalo to, co nikdo nečekal. Ze samotného nebe se snesl anděl – ten byl předzvěstí příchodu Mikuláše a andělů. Děti si ulevily, protože se bály, že budou v pekle pouze s čerty. Mikuláš a andělé byli jejich oporou. Proto také velké slzy nahradily malé. Každý hříšník, který byl zapsán v pekelné knize hříchů, musel odříkat básničku nebo zazpívat písničku, aby alespoň částečně hříchy smazal. Za výkon každého hříšníka udělil anděl s Mikulášem sladkou odměnu. Posledním hříšníkem byl pan Jiří Sedlák, který byl moc statečný, slíbil čertům, že své hříchy napraví. Proto jej nechali ještě chvilku na zemi. Stále ho, ale také nás všechny pozorují, jestli nehřešíme. Na závěr si čerti, andělé i Mikuláš zatancovali spolu s dětmi, rodiči i prarodiči.
 
Tento první ročník čertovské poutě byl poznávací. Dle reakce některých – vydařený, jiní stále upřednostňují tradiční způsob chození. Jedno je ale jisté, v rámci letošní pekelné služby se dostalo na všechny děti z Lipna, Slupečné a dokonce i přespolní včas a nemusely zdlouhavě a vystrašeně čekat na příchod čertů doma.
 
Za čertovsky dobrý punč a občerstvení děkujeme paní Petře Stropkové (OS LIPEN), panu Seltenreichovi a panu Viktůrkovi ze Slunečné Louky. Poděkování patří také Janu Papajovi za fotodokumentaci – www.lipno-online.cz  a Hotelu Lipenka  za poskytnutí prostor  na výrobu punče.

Video                               Video3

Video2                            Video4

Obrázky k článku

Komentáře

Přispívat do diskuze mohou jen přihlášení uživatelé.

V diskuzi není zatím žádný příspěvek

Aktualita

Masopustní vyhláška č. 1/2017
Masopustní vyhláška č. 1/2017

Kalendář akcí

« 10 / 2019 »
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Nejbližší akce
Astratex.cz - Svůdné spodní prádlo nejen pro vášnivé večery


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Panska moda na Zoot.cz